Çocuklarda Havuz Enfeksiyonları Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda havuz enfeksiyonlarından en sık gördüğümüz dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Havuzda kalış süresi uzadıkça veya çocukların suya dalma sayısı arttıkça enfeksiyon görülme olasılığı artar. Dış kulak yolu enfeksiyonları son derece ağrılı durumlardır. Aynı zamanda kulakta akıntı ve kızarıklık da olabilir.

Göz enfeksiyonlarına da sık rastlanır. Göz enfeksiyonlarında da çocuğun havuzda gözünü açma süresi uzadıkça artabilir. Havuz hijyeni ile de doğrudan bağlantılıdır. Göz enfeksiyonlarında da yaşarmalar, çapaklanmalar, ağrılar karşımıza çıkabilir.

Cilt enfeksiyonları çok çeşitlidir. Tabi ki nemli ortamlardan kaynaklanan mantarlar en görülen cilt enfeksiyonlarıdır. Ancak bunun dışında molluskum kontagiosum gibi bir takım bulaşıcı cilt enfeksiyonları da görülebilir.

Bunların görüntüsü çeşitlidir. Mantar enfeksiyonlarında özellikle kaşıntılar söz konusudur. Havuz enfeksiyonlarından bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonudur.

İdrar yolu enfeksiyonlarında da sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma hatta ateşlenme, kusma gibi belirtiler olur. Mide-bağırsak enfeksiyonlarında ise yine şiddetli kusma, ishal ve ateş söz konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir