Çocuklarda Gece Terörü Nasıl Olur?

Gece terörü 9 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda zaman zaman rastlanılan bir olgudur. Bu yaştaki çocuklar özellikle gece saat 2-3 gibi birden ağlayarak bağırmaya başlarlar. Yanlarına gittiğinizde çocukları genellikle oturmuş bulursunuz. Genellikle sizi fark etmezler, gözleri açıktır veya kapalıdır ama sizin geldiğinizi fark etmez, seslenmelerinize cevap vermezler. Bağırmaya ve rüya görüyormuş gibi davranmaya devam ederler. Muhtemelen rüya gördükleri ama rüyaya tepkilerinin aşırı oldukları düşünülmektedir.

3 yaşından sonra gece terörü genellikle geçer. Aileler için biraz korkutucu bir durumdur. Çünkü aile çocuğuna ulaşamamaktadır. Bağıran, ağlayan, oturmuş bir çocukla karşı karşıyadır ve onu sakinleştirememektedir. Gece terörlerinde çocuğa sarılmak, onun güven duygusu içinde olduğunu hissettirmek, sakinleşmesini beklemek en doğrusu olacaktır.

Nadiren gece terörü ile karıştırılabilen epileptik ataklar, sara atakları vardır. Gece terörü derken bu sara ataklarını da atlamamak gerekir. Gece terörü ile benzer şekilde görülen, epileptik ataklar da vardır. O ayırımı bir uzmanın yapması gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir