5 Yaş Çocuğunun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

5 yaş çocuğu artık daha hareketlidir. Evin dışında daha fazla zaman geçirir. Gereksinim duyduğu kalori de artar. 5 yaş çocuğunun gereksinim duyduğu kalori 1700 kalori civarıdır. 5 yaş çocuğu da diğer tüm çocukluk çağları gibi dengeli ve düzenli beslenmeye muhtaçtır. Bu dönemde çocuğun ilgi gösterebileceği şekerli gıdalar, abur cuburlar, gazlı içecekler çocuğun hayatında onun isteğine paralel olarak bazen fazla yer tutmaktadır. Bunun kontrolünü de ailenin yapması gerekir.

Mümkün olduğu kadar az yağlı, bol lifli, bol meyve ve sebze içeren bir diyet uygulanmalıdır. 5 yaş çocuğunun 3 ana ve 2 ara öğünü olmalıdır. Akşam yemeklerini mümkün olduğu kadar aileyle birlikte yemesi hem beslenme alışkanlıkları hem de sosyalleşme açısından önemlidir.

5 yaş çocuğunun kalsiyum ve demire olan ihtiyacı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Kalsiyum ihtiyacı süt ve sütlü gıdalardan karşılanır. Bu yaş grubu günde 2,5 bardak süt tüketmelidir. 1 kibrit kutusu tam yağlı peynirin 1 bardak süt olduğunu düşünürsek günlük ihtiyaç buna göre planlanabilir. Sütlü gıdalarla, demir içeriği fazla olan kurubaklagiller, yumurta ve kırmızı et gibi gıdalar 5 yaş çocuğuna bir arada verilmemelidir. Bu, demirin azalmasına yol açarak, demir eksikliği anemisine yol açabilir. O nedenle iyi beslendiği düşünülen pek çok çocukta demir eksikliği anemisi olmaktadır.

5 yaş çocuğunun günlük 9 porsiyon tahıla ihtiyacı vardır. 1 porsiyon tahılın, 1 dilim ekmek olduğunu düşünürsek veya yarım su bardağı makarna veya pilav olduğunu düşünürsek günlük tahıl ihtiyacını buna göre ayarlayabilirsiniz. Ekmek tercih edilirken tam buğday veya tam tahıl ekmeği olmalıdır. Etli gruplardan da 3 porsiyona ihtiyacı vardır. 1 porsiyon kırmızı et = 1 yumurta = yarım su bardağı kurubaklagil olarak porsiyon planlanıp buna göre günlük ihtiyaç belirlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir