5 Yaş Çocuğunu Okula Nasıl Hazırlayabiliriz?

5 yaş çocuğu okul öncesi eğitim almasını özellikle istediğimiz bir çocuktur. Çünkü evde onun giderek artan performansına bizim yetişmemiz ve onun performansını geliştirmeye yönelik aktivitelerde bulunmamız çok kolay değildir. Bu nedenle 5 yaş çocuğunda okulu mutlaka teşvik ediyoruz.

Okula vermeden önce, verilecek okul tespit edilip çocukla birlikte okul ziyareti yapın ve okulu çocuğa tanıtın. Öğretmenle tanışıp okuldaki diğer çocukların neler yaptığını kontrol etmekte bir fayda vardır. Okuldaki rutini öğrenip, bunları kaydedip, evde çocuk gitmeden önce bir süre çocuğun aynı rutinde yaşamasına gayret edilebilir. Örneğin okuldaki kahvaltı saati 9 ise evde de 9’da kahvaltı yapın. Kitap okuma, boncuk dizme saati gibi okuldaki aktiviteleri takip eden bir çizelge bulundurularak çocuk o rutine öncesinde alıştırılabilir.

Bu dönemde anne, baba veya evde yaşayan herhangi bir büyük kendi çocukluk anılarını güzel, komik yönleriyle çocuğa anlatıp çocukluğun çok eğlenceli ve güzel bir deneyim olduğu konusunda çocuğa destek vermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir