Emzirmenin Anneye Ne Gibi Katkıları Vardır?

Emzirmenin en önemli faydası annenin bebeğine alışmasını sağlamasıdır. Emzirme annenin bebeği benimsemesini kolaylaştırır. Onun dışında emzirirken sütü salgılatan hormonla, annenin rahminin eski boyutuna gelmesini sağlayan hormon aynı hormondur. Bu nedenle emziren annenin rahmi ilk 3 ayda eski boyutuna gelir.

Emzirmek kilo vermeyi de kolaylaştırır. Emziren anne diğer annelere göre çok daha kolay kilo verir. Aynı şekilde annenin emzirmesiyle birlikte özellikle rahim kanserinden, göğüs kanserinden korunduğu yönünde pek çok bilimsel bilgi vardır.

Kemik erimesiyle ilgili de yayınlar var. Emziren annelerde kalsiyum desteğinin çok daha iyi olduğu, kemik erimesinin daha ileri yaşlara kaydığı yönünde pek çok çalışma var.

Anne bebeğini emzirdiği süre içerisinde özel bir diyet yapmasa da aldığı kiloları ilk 6 ayda %80’e yakın verebilir. Çünkü ön planda sıvıyla beslenmesi önerilir. Sıvı alımı, şeker alımının az olması, düzenli aralıklarla beslenmesi, özellikle bebeği emzireceği için diyetine dikkat etmesi, kilo vermesini çok kolaylaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir