Çocuğum Denize Giriyor, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle çocuğumuzun gireceği denizin çocuklara uygun bir deniz olmasına dikkat etmeliyiz. Kumlu, yavaş yavaş derinleşen, dalgalı olmayan bir deniz çocuklar için uygundur. Plajda beton ya da ağaç gölgesinin bulunmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü özellikle güneş ışıklarının dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında çocukları beton ya da ağaç gölgesi altında tutmak gerekir.

Çocuklara denize girmeden tuvaletlerini yapmaları hatırlatılmalı. Denize ne çok tok karnına ne de aç karnına girilmeli. Denize girilmeden iki saat önce hafif beslenme yapılması doğrudur.

Çocuk denizden çıktıktan sonra da mutlaka tatlı su ile duş almalı ve su içmelidir. Çünkü deniz içinde çocuk susuz kalmış olabilir.

Ayrıca denize giren çocuklara mutlaka iyi kaliteli, mineral filtreli güneş kremi sürülmeli ve güneşin dik geldiği saatlerde çocuklar güneşe maruz bırakılmamalıdır. Denize girmeden en az yarım saat önce yüksek korumalı güneş kremi sürmeliyiz.

Çocuklarımızı denize tuvaletlerini yapmamaları konusunda da uyarmalıyız.

Boğulma da ebeveynlerin son derece hassas olmaları gereken bir konudur. Yüzme bilmeyen çocuklarımızı kolluksuz denize sokmamalı, yüzme bilenleri de deniz kıyısında sık sık kontrol etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir