Çalışan Anneler Sütlerini Nasıl Saklayabilir?

Anne sütü oda ısısında 6 saat, buzdolabının normal rafında 24 saat, buzlukta 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Anne sütünü saklayacağınız kapların mümkün olduğunca tek kullanımlık, steril torbalar olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğe verileceği zamanı ayarlayabilmek ya da ne kadar süre kullanacağını bilmek için de ne zaman sağdığınızı, saatiyle ve tarihiyle üzerine yazdığınız zaman bunlar kullanıma hazır olur.

Çalışan anneler için ideal olan evinden çıkmadan bebeği emzirmesi ve genelde çalışmaya başlama zamanı 2-3 ay olduğu için işyerinde 2,5-3 saatte bir bebek emiyormuş gibi düzenli sağması, sütün aynı oranda devamını sağlar.

Anne sütünün bebeğe verilmesi için ısıtılması benmare usulüdür. Anne sütü hiçbir şekilde ısıtılmaz ve kaynatılmaz. Oda ısısında 6 saate kadar bozulmaz. Donmuş sütü oda ısısına bebeğe vereceğimiz zamandan bir yarım saat önce çıkarıp, daha sonra da 5 dakika benmari usulüyle ısıtmanız yeterli olacaktır. Bu yöntemle ilk 6 ayı anne sütüyle geçirmek mümkün.

Burada dikkat edilecek en önemli şey, anne uzaklaştığı için mümkün olduğunca biberon kullanmadan, biberona yakın kadehlerle, kaşıkla vermek en uygunudur. Ama gerçekten çok alıyorsa, diğerleriyle başarılı olamıyorsanız, anne göğsü biçiminde emzikler kullanılarak biberonla da verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir