Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Kulak ölçümlerinde 38, alın 37,5, koltukaltı 37,3 ve makat ölçümlerinde 38 derecenin üstü yüksek ateş olarak kabul edilir. Yapılan ölçüm yerine göre değerler farklıdır ve ona göre değerlendirme yapılmalıdır.

Bebeklerde görülen yüksek ateş ciddiye alınmalıdır. Bebekte ateş görüldüğünde ateşi düşürmek için gerekenler yapılmalı ve doktor mutlaka haberdar edilmelidir. 3 aydan daha büyük çocuklarda görülecek ateşlerde daha sakin olabilirsiniz.

Bebeğinizin ateşli olduğunu anladığınızda kıyafetlerini hemen çıkartın. Bebeğin üzerindeki kıyafet miktarı fazla olursa ateşin düşmesi zorlaşır. Hafif ateş durumlarında bebeğinizin kıyafetlerini çıkartarak sıvı gıdalar vermeniz yeterlidir.

Ateş sırasında vücudun sıvı ihtiyacı fazla olacağından çocuğa verilen sıvı miktarı artırılmalıdır. Anne sütü alan bebeklerde bol miktarda emzirilmelidir.

Eğer kıyafet çıkartarak ve bol sıvı ile bebeğin ateşi düşmediyse bebeğinize ılık banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin banyo suyu soğuk olursa bebeğiniz şoka girebilir. 39 derece ateşi olan bebeklerin 34 derecelik bir su ile yıkanması yeterlidir.

Eğer banyodan sonra bebeğin ateşi düşmemişse ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bebeklerde ilk tercih edilen parasetamol grubu ilaçlardır. Bu ilaçlar bebeğe şurup ya da fitil şeklinde 4 – 6 saate bir verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir