Bebek Kaç Aylığa Kadar Emzirilmeli?

Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka emzirilmesini ve tek başına anne sütü almasını öneriyoruz. 6. aydan sonra anne sütünün besleyiciliği azalmakla beraber devam eder. Bu nedenle 6 ay, 9 ay arasında bebeklere öncelikle anne sütü ama beraberinde çiğnemeye, dil hareketlerine hazırlık olması için ek besinlerin başlanmasını öneriyoruz.

9. aydan sonraysa anne sütünü besinlerin gerisine çekmek gerekir. Besleyiciliği biraz daha azdır, ama bebekle anne temasının devamı önemlidir. Öncelikle beslenmesi, daha sonra üzerine anne sütü verilmesi önerilir.

Genelde emzirme süresi 1 yıldır. 1 yıldan sonra anne sütüyle beslenmenin bebeğe çok ciddi, beslenme anlamında pek faydası yoktur. Ama psikolojik temas devam eder. Dünya Sağlık Örgütü anne sütüyle emzirmeyi 2 yaşına kadar önerir. Ama buradaki asıl kaygı hijyendir.

Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde hijyen koşulları iyi olmadığı ve hazırlanacak besinler bebeğe zararlı olabileceği için 2 yaşa kadar emzirme önerilir. Ama bizim koşullarımızdaki ülkelerde 1 yaş sonrası emzirme çok da gerekli değildir. Anne istiyorsa emzirmeye devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir