Anafilaksi Ölüme Neden Olabilir mi?

Anafilaksi, vücudun bir maddeye karşı geliştirdiği şiddetli ve ölümcül olabilen, bütün sistemleri tutan ve acil müdahale gerektiren bir reaksiyondur. Bu madde aşı, ilaç, iğne, antibiyotik hapları veya diğer haplar, besinler, lateks, böcek veya arı sokması olabilir.

Anafilaksinin gelişme hızı hızlıysa, şiddeti de fazla olur. Ayrıca anafilaksinin şiddeti, alınan maddenin; ilacın, besinin veya böcek sokmasında vücuda giren maddenin büyüklüğü ile de doğru orantılıdır. Alınan madde miktarı fazla ise, anafilaktoid reaksiyon da fazla olacaktır.

Anafilaktik reaksiyon son derece ciddi ve ölümle sonuçlanabilen bir durumdur. Belirtiler hafiften şiddetliye doğru çok hızlı bir şekilde gelişir. İlk önce ağız çevresinde uyuşma, kaşıntı, hapşırık gibi olan belirtilerle başlar, vücutta hızlı bir şekilde şişme, kabarma, karın krampları, nefes alamama gibi durumlar ortaya çıkar. Bunları takiben hipotansiyon gelişir. Eğer hasta hipotansiyon evresindeyken de gerekli müdahaleyi göremezse, bunu takiben vasküler kollaps adı verilen durum ve ondan sonra da şok gelişir. Bundan sonra da ölüme gidiş hızlı olabilir. Dolayısıyla, anafilaksi, son derece hızlı ilerleyen, mutlaka ciddiye alınması ve acil müdahale gereken, şok ve sonrasında ölümle sonuçlanabilen bir alerjik reaksiyondur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir