6 Yaş Çocuğunun Sosyal Gelişimi Nasıldır?

6 yaşındaki çocuk önceki yaşlarına göre daha bağımsız ve daha sosyaldir. Dışarıyla olan ilişkisi artmıştır. Anne ve babasından bağımsız olarak geçirdiği kendine ait zamanları vardır.

6 yaşındaki çocukta bütün bağımsızlığına ve özgürlük duygusuna rağmen güven duygusunda zedelenme vardır. Çocuk, çevresindeki dünya büyüdükçe ne yapacağını ve nasıl davranması gerektiğini şaşırır. Anne babasının onayına ve övgüsüne ihtiyaç duyar. Anne ve babasının desteğini arkasında hissetmek ister. Çocuğun iyi ve doğru davranışları ebeveynler tarafından takdir edilmelidir.

6 yaşındaki çocuk arkadaşlarına çok düşkündür. Arkadaş grupları oluşturabilir ya da bazı arkadaşlarıyla daha iyi anlaşabilir. Fakat 6 yaş arkadaşlıkların tam olarak oturduğu yaş değildir. En yakın arkadaş olarak seçtiği kişi sürekli değişebilir.

Eleştiri ve ceza 6 yaşındaki çocuğu çok yıpratır. Eleştiri ve ceza konusunda sert ve uzlaşmaz olabilir. 6 yaşındaki çocuk talepkardır ve bütün sorularına cevap ister. Kural kavramını tanımaya başlamıştır. Çocuk 6 yaşına geldiğinde aile evdeki kuralları iyice gözden geçirmeli ve ev içi disiplini sağlayacak kurallar sabitleştirilmelidir.

6 yaşındaki çocuk dışarıdaki büyük dünya ile kıyaslayınca kendini evdeki katı kuralları olmayan düzende daha güvende hisseder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir