6 Yaş Çocuğunun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

6 yaş, çocuğun sofraya oturma ve sofra adabını öğrenme yaşı olarak bilinir. Akşam yemeğinin aile ile birlikte yenmesi, çocuğun sofra adabını öğrenmesi ve aile iletişiminin gelişmesi açısından çok önemlidir.

6 yaşındaki çocuk günlük ortalama 1700 kaloriye ihtiyaç duyar. Oldukça hareketli bir dönemdedir. Zamanının çoğunu evin dışında geçirir ve kalori harcar.

Tüm çocukluk döneminde olduğu gibi 6 yaşında da kemik gelişimi açısından kalsiyum çok önemlidir. 6 yaşındaki bir çocuğun gerekli kalsiyumu alabilmesi için günde 2,5 bardak süt içmesi ya da buna denk gelecek süt ürünü tüketmesi gerekir. 1 su bardağı süt 1 kibrit kutusu tam yağlı peynire ve 1 su bardağı yoğurda denk gelir.

6 yaşındaki çocuğun zihinsel gelişimi açısından demir çok önemlidir. Yumurta, kurubaklagiller ve kırmızı et yüksek demir içeren gıdalardır. Bu gıdalar çocuğun günlük beslenme düzeninde yer almalı fakat sütlü gıdalarla birlikte tüketilmemelidir.

Anneler okula giden çocuklarının günlük beslenmelerini düzenlemek konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Okuldan gelen çocuğa 1 bardak süt ve 1 porsiyon meyve verilebilir ve 1 – 2 saat sonra akşam yemeği yenebilir. Çocuk eve çok aç geliyorsa ve geldiğinde akşam yemeği yiyorsa, akşam yemeğinden 1 – 2 saat sonra süt ve meyve verilebilir.

Yumurta, balık ve ceviz gibi yüksek Omega 3 içeren gıdalar da çocuğun günlük beslenmesi içinde yer almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir