5 Yaş Çocuğunun Gelişimini Nasıl Destekleyebiliriz?

5 yaş çocuğu tek başına sosyal ortamlara girmek için hazırdır. Uzmanlar 5 yaşındaki çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gitmesini tavsiye ediyor.

5 yaşındaki çocuğun ev dışında geçirdiği zamanlar artmıştır bu yüzden hastalıklara daha kolay yakalanırlar. Dışarıdan virüs alabilir ve birtakım travmalar yaşayabilirler. 5 yaşındaki çocuğun fiziksel gelişimini desteklemenin en iyi yolu çocuğun uyku ve beslenme düzenine dikkat etmektir. Uyku ve beslenmesi düzenli olan çocukların doğal bağışıklık sistemi daha iyi gelişir.

5 yaş çocuğu her gün 3 porsiyon meyve yiyerek C vitamini ihtiyacını karşılamalıdır. Çocuğun demir ihtiyacının karşılanması için beslenme düzeninde demir içeren gıdalar olmalıdır. Yumurta, balık ve cevizde bulunan Omega-3 de çocuğun günlük menülerine dahil edilmelidir.

Çocuğu okula giden aile, çocuğunun günlük olarak nasıl beslendiğinden emin olamıyorsa çocuğa balık yağı ve vitamin takviyesi yapabilir.

5 yaş çocuğunu hastalıklara karşı korumak için çocuk doktorunun önerisi doğrultusunda çocuğa grip aşısı yaptırılabilir.

Öksürürken ağzını kapatmak, arkadaşlarını da bu konuda uyarmak ve havasız ortamlarda fazla durmamak gibi bilgiler çocuğa öğretilmelidir. Böylece çocuğun hastalıklara yakalanma riski azaltılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir