4 Yaşındaki Çocuğum Konuşmuyor, Normal mi?

4 yaşındaki bir çocuğun konuşamaması normal değildir. 4 yaş, çocukların çok konuşkan olduğu ve sürekli sorular sorduğu dönemdir. Çocuklar bu dönemde karmaşık ve uzun cümleler kurabilirler. Konuşmalarında ”bundan önce” ya da ”ondan sonra” gibi kavramları kullanabilirler.

4 yaşındaki çocuk konuşamıyorsa çocukta fiziksel, psikolojik ya da sosyal birtakım sorunlar olabilir. Fiziksel problemlerin en başında işitme problemleri gelir. 4 yaşındaki çocuk yeterince iyi işitemiyorsa konuşamayabilir. Aileler bazen bu durumu algılayamazlar çünkü çocuklar bazı frekanstaki sesleri duyup bazı frekanstaki sesleri duyamayabilirler. Böyle bir durum çocuğun konuşmasını güçleştirir. 4 yaşındaki bir çocuk diğer açılardan normal görünüyor fakat konuşmuyorsa ilk olarak bir kulak burun boğaz uzmanına ve onunla bağlantılı olarak bir işitme uzmanına götürülmelidir.

4 yaş çocuğunda konuşamama ile birlikte başka şeyler de gözlemleniyorsa çocuğun psikolojik ya da sosyolojik bir sorunu olabilir. Sosyolojik gelişim bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar ve otizm gibi çocuklar çocuğun konuşmasına engel olabilir. Konuşmayan 4 yaşındaki bir çocuğun işitme duyusuyla ilgili bir problemi yoksa çocuğun bir nörolog ve çocuk psikiyatristi tarafından muayene edilmesi gerekir.

Evdeki iletişim eksikliği, bireylerin birbirleriyle az konuşması, evde çok fazla televizyon izlenmesi de çocukta konuşma güçlüğü oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir