4 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

4 yaş çocukların çok konuşkan olduğu bir dönemdir. Devamlı hikayeler anlatır, sorular sorar. 4 yaşındaki çocuğun hayal gücü çok geniştir, hayali arkadaşları vardır. 4 yaşındaki çocuk yalan söyler ama çocukta daha yalan kavramı oluşmuş değildir.

4 yaşındaki çocuk kendi kendine yemek yiyebilir. Dişlerini fırçalayabilir, kişisel bakımını gerçekleştirebilir. Kendi başına giyinebilir, ayakkabılarını giyebilir fakat bağlayamayabilir.

4 yaşındaki çocuk çok fazla soru sorar ve sorularına cevaplar ister. Sorularına cevap verilmediğinde aileyi zorlar. Her şeyi merak eder ve merak duygusunun tatmin edilmesini ister.

Çocuk 4 yaşına geldiğinde hem çok hareketlidir hem de öğrenmeye çok açıktır. Bu nedenle eğer mümkünse okul öncesi bir eğitim kurumuna gönderilmesinde fayda vardır. Sosyal ortamlarda diğer çocuklarla oyun oynamaya teşvik edilmelidir.

4 yaş çocuğu topu atabilir ve yakalayabilir, ipe boncuk dizebilir, kendince espriler yapar ve bunlara yüksek sesle güler. Ayıp kelimeleri keşfeder ve bu kelimeleri söyleyerek etraftaki insanların dikkatini çekmeye çalışır. Bu davranış aile tarafından yanlış algılanmamalıdır, çocuk bir süre sonra bu davranışları bırakacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir