3 yaşındaki çocuğum konuşmuyor, normal mi?

3 yaşındaki bir çocuğun konuşmaması normal değildir. Gelişimi normal seyreden 3 yaşındaki bir çocuğun söylediklerinin yaklaşık %80 anlaşılabilir. Çocuk bu yaşta 4-5 kelimelik cümleler kurabilir. Ortalama 300 kelimeden oluşan bir kelime haznesi vardır.

3 yaşındaki çocuğun konuşamamasının pek çok sebebi olabilir fakat akla gelen ilk sorun çocuğun işitme duyusunda bir sorun olabileceğidir. Bu konuda ebeveynin evde kendisinin yaptığı test yeterli olmayacaktır. Çocuk kendisine seslenildiğinde dönüp bakabilir ama çocuğun küçük desibeldeki sesleri duyamaması çoğun konuşamamasına neden olabilir. 3 yaşındaki çocuk konuşamıyorsa işitme duyusu mutlaka bir kulak burun boğaz doktoru ya da odyolog tarafından kontrol edilmelidir.

3 yaşındaki çocuğun konuşamaması işitme ile ilgili bir soruna bağlı değilse çocuğun konuşamamasının sebebi sosyal etkileşim kaynaklı olabilir. Evde çok fazla televizyon seyredilmesi, çocukla fazla konuşulmaması, çocuğun yalnız büyümesi, sosyal ortamlara sokulmaması, ebeveynleriyle ya da bakıcısıyla iletişim halinde olmaması çocuğun konuşamama sebeplerinden bazılarıdır.

Bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar çocuğun konuşamamasına neden olabilir. Örneğin otizm hastalığı olan bir çocukta konuşma problemi de görülebilir. Çocuğun işitme duyusunda ve sosyal etkileşiminde bir sorun yoksa bir çocuk nöroloğu ve çocuk psikiyatristi ile görüşülmesinde fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir