3 yaş çocuğunun beslenmesi nasıl olmalı?

3 yaş çocuğu kendi kendine çatal ve kaşık kullanabilen çocuktur. 3 yaşındaki çocuğa mümkün olduğu kadar yetişkin bir bireymiş gibi davranılmalıdır. Çocuk ebevynleriyle birlikte sofraya oturmalı ve onlarla birlikte yemek yemelidir.

3 yaşındaki çocuğun besin ihtiyacı büyüme hızı yavaşladığından dolayı 2 yaşa göre azalma göstermiştir. Aileler çocuğunun 3 yaşında az beslendiğini düşünebilir ama beslendiği miktar çocuğa yeterlidir.

3 yaş çocuğunun günlük ortalama kalori gereksinimi yaklaşık 1200 kalori civarındadır. Gereksiz yere verilen meyve suyu ve süt gibi gıdalarla çocuğun iştahının kesilmemesine dikkat edilmelidir. Çocuğun beslenme saatlerine önem verilmelidir.

3 yaş çocuğunun beslenmesinde 3 ana öğün ile 2 veya 3 ara öğün olması gerekir. Çocuğun dengeli ve düzenli beslenmesi takip edilmelidir.

3 yaşındaki çocuk tahıl grubundan günde 6 porsiyon tüketmelidir. 1 porsiyon tahıl; 1 dilim ekmek, 1 dilim kek, yarım bardak makarna veya pilava denk gelir.

3 yaşındaki çocuk meyve ya da sebze grubundan günde 5 porsiyon tüketmelidir. 1 elma ya da şeftali veya yarım bardak sebze 1 porsiyona denk gelir.

3 yaşındaki çocuk yağ grubundan günde 3-4 porsiyon tüketmelidir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da tereyağı 1 porsiyona denk gelir.

3 yaşındaki çocuk et grubundan günde 2 porsiyon tüketmelidir. 1-3 yemek kaşığı et, tavuk ya da balık 1 porsiyona denk gelir. 4-5 yemek kaşığı kurubaklagil veya 1 yumurta da 1 porsiyon ete denk gelir.

3 yaşındaki çocuk süt grubundan günde 3 porsiyon tüketmelidir. ¾ bardak süt veya 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir ya da ¾ bardak yoğurt 1 porsiyona denk gelir.

Bütün bu gıda gereksinimleri çocuğun gününe dengeli bir şekilde yayılmalıdır.

3 yaş çocuğu için örnek kahvaltı:

– 1 dilim ekmek

– 1 adet ceviz

– 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir

– Ekmeğin üzerine sürülecek 1 tatlı kaşığı tereyağı

Veya

– 1 dilim ekmek

– 1 yumurta

– 1 meyveden oluşabilir.

2. kahvaltıyı takip eden ara öğünde 1 bardak süt ve 1 bardak yoğurt tüketilmelidir.

3 yaş çocuğu için örnek öğle yemeği:

– Izgara balık, tavuk veya et

– Yarım su bardağı yeşil sebze

– 1 meyve

– 1 dilim ekmek

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Öğle yemeğini takip eden ara öğünde bir dilim kek yanında birkaç adet badem ya da 1 porsiyon meyve tüketilebilir.

3 yaş çocuğu için örnek akşam yemeği:

– 1 tabak kuru baklagil yemeği

– 1 dilim ekmek

– Salata

– Dondurma

Çocuğa yatmadan 1 saat önce birkaç kraker ve birkaç badem yedirilebilir.

3 yaşındaki çocuk abur cuburu keşfetmeye başlamıştır ancak 3 yaşındaki çocuk şekerli ve hazır yiyecekleri fazla tüketmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir