Zatürre Nasıl Bir Hastalıktır?

Zatürre akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Akciğer dokusuyla ilgili iltihaplanmada mikroplar akciğere solunum yoluyla girerler.

Solunum yoluyla giren mikroplar çocuğun bağışıklık sistemine, yaşına, o anki direncine ya da altta yatan herhangi bir hastalığı olup olmamasına bağlı olarak akciğerlerde hafiften ağıra kadar enfeksiyon ortaya çıkarırlar.

İlk 2 yaşta yaşanan zatürrelerde etken genellikle virüslerdir. İkinci yaştan sonra ve özellikle okul çağında bakteriler ön plana geçer. Zatürre çocukluk çağı ölümlerinden en çok sorumlu olan hastalıklardan bir tanesidir. 2001 yılında UNICEF’in yayınladığı çocuk sağlığı raporunda ilk 5 ölüm nedeni içerisindedir.

Sağlık Bakanlığı’nın oranlarına baktığınızda, Türkiye’de ilk 5 yaş çocuk ölümlerinin %42’si solunum yolu enfeksiyonlarından olmaktadır. Bir kez zatürre geçiren bir kez daha geçirebilir, çünkü zatürreye neden olan pek çok mikrop vardır.

Virüsler, bakteriler, mikobakteriler gibi altta yatan başka enfeksiyonu olan çocuklarda mantarlar yine zatürre yapabilen etkenler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir