Hangi Tür Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı Tehlikesi Daha Fazladır?

Yeni doğan bebeklerde her zaman sarılık görülmez. Riskli olan ve bebeğin kontrol altında tutulması gereken iki durum vardır: Rh uygunsuzluğu ve ABO uygunsuzluğu.

Rh uygunsuzluğunu anlamanın en kolay yolu annenin kan grubunu bilmektir. Anne kan grubu Rh (-) , baba kan grubu Rh (+) ise bebeğin pozitif olma ihtimali vardır. Anne Rh (-), bebek Rh (+) olduğunda Rh uygunsuzluğu denilen durum ortaya çıkar. Bu tip sarılık doğumu izleyen ilk 12 saat içerisinde ortaya çıkar ve hızla yükselir.

“Rh uygunsuzluğu ilk çocukta görülmez” denilir ancak anne karnındaki kanamalar, anne karnında bebeğe anne kanının karışması ya da annenin daha önceden düşük veya kürtajının olması gibi durumlarda, anne pozitif kanla karşılaşmış olacağı için ilk bebekte de Rh uygunsuzluğu olabilir. Bunu doğar doğmaz bebeğin kan grubunu saptarayarak anlamak mümkündür. Tedavi edilmesi gereken en önemli sarılık tipi budur.

Bebeğe zarar verebilecek bir diğer durum ABO uygunsuzluğudur. Doğumu takip eden ilk 24 saat içerisinde başlar. Bebekle annenin ABO gruplarının arasında uyumsuzluk varsa, bebeği doğumdan sonraki ilk 24 saat boyunca gözetim altında tutmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir