Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren annenin beslenmesini düzenlerken kendini ağır işçi statüsünde kabul etmesi gerekir. Normal bir erişkin kadının kalori ihtiyacı 1500-2000 kaloriyken, emziren bir annenin günlük ihtiyacı 4000-4500 kalori civarındadır.

Bu nedenle emziren anne öğün aralarında mutlaka ek besinler almalı, 3 ana öğününü düzenli tüketmeli. Annenin bebeği beslerken en çok ihtiyacı olacağı şey sıvı tüketimidir.

Hem sütün artması hem annenin kendini iyi hissetmesi için günde yaklaşık 3-3,5 litre civarında sıvı tüketmesi gerekir. Emziren annede özellikle vitamin, mineral ve demir desteği önemlidir. Çünkü bebek kendine maksimum yetecek oranda alır, anneyi kansız bırakabilir.

Bu nedenle annenin hamilelik süresince kullandığı demir ve mineral içerikli vitaminlerine devam etmesi gerekir. Günlük 1 litre civarında süt ya da süt ürünü mutlaka almalı.

Annelere onu da yemeli, bunu da yemeli tarzında sunmak da anneyi rahatsız eder ama ayran olabilir, süt olabilir, yoğurt olabilir, peynir olabilir. Hangisini tercih ediyorsa 1 litre civarında sıvıyı buradan alıp, bunun dışında da meyve suyu, komposto, su şeklinde 3-3,5 litreye tamamlaması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir