Çocuklarda Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Zatürrenin belirtileri çok değişkendir. Küçük çocuklarda genellikle yüksek ateş, halsizlik, emme güçlüğü, beslenme problemi ve ciddi öksürükle seyreder. Daha büyük çocuklarda ön planda titreyerek yükselen ateş ve giderek artan ve balgam çıkartmasına neden olan öksürük söz konusudur.

Beraberinde olabilecek kusma, karın ağrısı, ateşin yüksekliğine bağlı olarak çocuk dalgın olabilir, baş ağrısından söz edebilir. Ama ön plandaki bulgu yoğun öksürük ve ateştir. Genellikle viral enfeksiyona bağlı olan zatürrelerde, ön planda ilk 2 günde çok yüksek olmayan ateş, burun akıntısı vardır.

Peşinden öksürük giderek artar ve ateş 39-39,5’lerin üstüne çıkar. Bakteriyel olanda ise öncesinde bir nezle, grip hali genelde beklenmez. Bir anda yükselen, yine 39’larda seyreden ateş söz konusudur.

Eğer çocuk şiddetli öksürüyorsa, balgam çıkarıyorsa, solunum güçlüğü varsa, yani nefes alıp verirken ağrıdan söz ediyor, sık nefes almak zorunda kalıyorsa zatürreden şüphelenmek gerekir.

Mikobakteri dediğimiz bakterilerin yaptığı zatürrede ateş çok ön planda değildir ve bunlarla olan zatürrelerde risk daha düşüktür, daha kolay tedavi edilebilir, çocuklara verdiği zarar çok daha azdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir