Çocuklarda Ne Tür Havuz Enfeksiyonları Görülebilir?

Havuz hijyeninin doğru olmaması veya havuz hijyeni doğru olduğu halde çok kalabalık veya güneşli saatler, havuz enfeksiyonlarına yol açabilir. Son derece iyi bakılan havuzlarda bile ufak tefek kaçırmalar havuz hijyenini bozar. Bu da enfeksiyonlara sebep olur. Özellikle çok kalabalık ve çok güneşli saatlerde çocukları havuzlardan korumak önemlidir. Havuz sonrası duş olmak, özellikle sabun kullanarak duş almak da enfeksiyon sıklığını azaltmaktadır.

Havuzlardan kaynaklanan rahatsızlıkların başında dış kulak iltihabı gelmektedir. Dış kulak enfeksiyonları son derece ağrılı ve rahatsız edici durumlardır. Ortakulak yolu enfeksiyonları ise havuzlara bağlı olarak daha az görülür.

İkinci problem gözlerde oluşmaktadır. Göz enfeksiyonları da yine havuzlardan kolaylıkla alınabilmekte ve son derece rahatsız edici olabilmektedir.

– Gözlerde çapaklanma

– Gözlerde yaşarma

– Gözlerde ağrı gibi belirtiler verebilmektedir.

Yine hijyen problemlerinden dolayı cilt enfeksiyonları da görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları da cilt enfeksiyonları kadar sık görülmektedir. Bozuk hijyenli havuzlardan ya da doğrudan havuz içindeki kimyasallardan kaynaklanabilir. Havuz sonrası duş almak ve mayo değiştirmek idrar enfeksiyon riskini azaltır.

Çocuklar bazen havuz sularını yutabilmektedir. Özellikle havuz sularını yutmaları sebebiyle bağırsak enfeksiyonları da sık görülür.

Bütün bunlar havuz hijyeni ile doğrudan ilişkilidir. Ancak çocuğun yaşı küçüldükçe havuz suyunu yutma, havuzun içinde gözlerini açma

gibi eylemler arttığı için enfeksiyonlara da daha fazla rastlanmaktadır.

Özellikle çocuklar devamlı havuza dalmak istedikleri için,

yine kulakla ilgili enfeksiyonlar çocuklarda daha fazla görülmektedir. Çocuklarımızın havuzda kalış süresini ayarlarsak, devamlı dalmalarını

engellersek, havuz suyu yutmalarını engellersek, hijyeni güzel, çok fazla kalabalık olmayan ve çok fazla güneş almayan havuzlar tercih

edersek, enfeksiyon sıklığını azaltabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir