Çocuklarda Denize Girdikten Sonra Ne Tür Sorunlar Görülebilir?

Çocuklarda denizle ilgili sorunlar en çok denizin hijyeni, çocuğun denizde kalma süresi, güneşe maruz kalma süresi ve su yutması ile ilgili ortaya çıkar.

Çocuklarınızın denizde özellikle güvenliğini sağlamalı, onların boğulması için tehlike yaratacak her türlü durumu ortadan kaldırmalısınız.

Çocuğunuza deniz suyunun yutulmaması gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer gerekiyorsa zaman zaman su içirmelisiniz. Deniz suyunu yutmaya bağlı olarak tamamen tuza bağlı kusmalar veya mide bağırsak enfeksiyonları görülebilir. Denizin tuzuna ya da hijyenine bağlı olarak göz ve kulak enfeksiyonları da görülebilir.

Denizden sonra alınacak olan duşlar denizle ilgili idrar yolu enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonları sıklığını azaltacaktır. Denizde tuvalet yapmamak da çok önemli bir konudur. Çocuğu denizden sonra hemen tuvalete götürerek bu ihtiyacını karşılamalısınız.

Çocuğun güneşe maruz kalma süresine de dikkat etmeli, çocuğunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyacak önlemleri başından almalısınız. Bunun en başında çocuğun güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarıya çıkarılmaması, sabah 11’e kadar veya öğleden sonra 4’ten sonra denize sokulması gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir