Çocuklarda Deniz Öncesi Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalı?

Güneş ve kum son derece eğlencelidir ama çocuklarımızı denize sokarken dikkat etmemiz gereken pek çok önemli konu da vardır. Çocuğumuzu sokacağımız denizin nasıl bir deniz olduğunu mutlaka önceden kontrol etmemiz gerekir. Bol kumlu, yavaş yavaş derinleşen, sığ ve dalgasız bir deniz çocuklar için uygundur. Aksine, bol taşlı, aniden derinleşen ve dalgalı denizler çocuklar için tehlikeli olabilir. Çukurlar gibi kötü sürprizlerin olduğu denizler çocuklar için uygun değildir. Bu nedenle ailelerin çocukların gireceği denizi ve plajı önceden görüp, güvenliğini kontrol etmeleri önemlidir.

10:00-16:00 arası güneş ışıkları oldukça dik gelmektedir. Çocuk doktorları olarak bizler bu saatler arasında çocukların güneşte, branda ya da şemsiye altında tutulmasını önermeyiz. Çocukların beton korumalı ya da ağaç gölgesi altında olmalarını öneririz. O nedenle çocuklarımızı götüreceğimiz deniz kıyısında beton korumalı alanlar ya da ağaç gölgesi olup olmadığını mutlaka önceden kontrol etmemiz gerekir. Sabah 10:00’dan önce ya da 16:00’dan sonra, çocukların şemsiye gölgesi ya da branda altında oturması uygundur.

Güneş kremi seçimi de son derece kritiktir. Çocuklarımız için güvenliği yüksek, mineral filtreli güneş kremleri kullanmalıyız. Güneş kremi kullansak bile güneşin dik geldiği saatlerde çocuklarımızı denize sokmamalı ya da deniz kenarında tutmamalıyız. Çocuğumuz çok bunaldı ve mutlaka denize girmek istiyorsa mutlaka en az yarım saat önce güneş kremi sürmeliyiz. Küçük çocuklarda tenteli simitler kullanmalı, daha büyük çocuklarda ise kolları da kapatan tişört ya da özel mayolar kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir