Çocuğum Uykusunu Alamıyor, Ne Yapabilirim?

Çocuğunuz zamanında yatıyor, gece boyunca da yeterli saat uyuyor fakat buna rağmen uykusunu almamış gibi bir görüntü arz ediyorsa bunun altında genellikle fiziksel sebepler aramak gerekir. bu fiziksel sebeplerden en büyüğü geniz eti ve bademcik gibi nedenlere bağlı, tam nefes alamama, beyne tam oksijen gidememesi gibi durumlardır.

Onun dışında gece boyunca görülen korkutucu rüyalar çocuk için kaygı verici bir şey olur ve uykusunu alamamasına sebep olur. Gece terörü özellikle 9 ay ile 3 yaş arası çocuklarda sık görülür. Gece terörü, çocukların yeterli süreyi uykuda geçiriyor gibi görünmelerine karşılık uykusunu alamamalarına sebep olabilir.

Çocuğunuz yeterli süreyi yatakta geçiriyor ama hala uykusunu alamamış gibi görünüyorsa bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Bazı ilaçlar böyle bir etki yapabilir. Özellikle antialerjik ilaçlar bu etkiyi yapabilirler. Çocuk uyur, o ilaçların etkisiyle gereğinden fazla uyur fakat uyandığında da uyumamış gibi sersem bir haldedir. Bu nedenle böyle bir durumda ilaç sorgulaması yapmakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir