Anafilaksi Belirtileri Nelerdir?

Anafilaksi, vücudun karşılaştığı bir maddeye, ilaca, aşıya, iğneye, besin, lateks, böcek sokması veya arı sokması gibi bir duruma karşı gösterdiği aşırı büyük ve ölümcül olabilen bir alerjik reaksiyondur.

Anafilaksinin en önemli özelliği yalnızca bir sistemi değil, vücuttaki tüm sistemleri etkilemesidir. Özellikle solunum sistemini ve kardiyovasküler sistemi etkilediği için, anafilaksiye doğru zamanda müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Anafilakside genellikle ilk belirti ağız çevresinin uyuşmasıdır. Ancak küçük bir çocuk bunu ifade edemeyecektir. Çocuk çok iyi izlenmeli, diğer belirtiler gözlenmelidir.

Anafilaksi belirtileri

– Ağız çevresinde uyuşma

– Burunda kaşınma

– Öksürük

– Tüm vücutta kaşınma ve kızarıklık

– Dudakta, burunda ve kulakta şişme

– Nefeste hırıltı ve hışırtı

– Nefes alamama

– Yutamama

Küçük çocuklar yaşadıklarını ifade edemezler, ailenin ancak gözlemlerinden çıkarması gerekebilir.

Özellikle anafilakside vücutta yaygın kızarıklık ve kaşıntı yoksa aile bu konuda uyanık davranamayabilir. Her zaman için vücutta yaygın kızarıklık ve kaşıntı beklenmemelidir.

Anafilaksiye bu aşamada müdahale edilemezse, kişide hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) meydana gelir. Hipotansiyon döneminde de gerekli müdahale yapılmazsa vücudun damar sistemi çöküşe uğrar. Buna vasküler kollaps denir. Bunun ardından hasta şoka girer. Dolayısıyla anafilakside çevredeki kişilerin belirtileri çok iyi takip etmesi ve çocuğu hemen acil servise götürmesi gerekir.

Bu çocuk, alerjik olduğu bilinen ve/veya astımlı bir çocuksa anafilaksinin daha hızlı akla gelmesi gerekir. Zaten çocuk daha önce anafilaksi reaksiyonu geçirmişse, yanında mutlaka acil çantası ve uyarıcı bilekliği, MedicAlert bilekliği bulunmalıdır. Bunlar yoksa da çevresindeki kişilerin, annenin ve babanın bu belirtilerden daha ilk baştaki bir ikisini gördükleri anda acil müdahale için yola çıkmaları uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir