6 Yaş Çocuğunun Gelişimini Nasıl Destekleyebiliriz?

Aileler dikkat edecekleri birkaç nokta ile 6 yaşındaki çocuklarının fiziksel ve sosyolojik gelişimini destekleyebilirler.

Fiziksel gelişim

6 yaşındaki çocuk takım sporları ve grup aktiviteleri yapmaya hazırdır. Aile bu yaştaki çocuğunu takım sporlarına teşvik edebilir. Böylece çocuğun fiziksel gelişimi desteklenmiş olur.

6 yaş çocuğunun gelişimi için beslenme ve uyku çok önemlidir. Çocuğun günlük beslenmesinde 3 porsiyon meyve ve sebze olmalıdır. Çocuğun bu gıdalarla alacağı C vitamini çocukta her türlü enfeksiyona karşı direnç oluşturur. Eğer çocuk bu gıdaları yemiyorsa C vitamini takviyesi de yapılabilir.

Çocuğun günlük yemek düzeninde Omega-3 içeren yumurta, balık ve ceviz gibi gıdalar bulunmalıdır. Çocuk gün içinde yeterli Omega-3 almıyorsa dışarıdan Omega-3 takviyesi yapılabilir.

6 yaş çocuklarına kendilerini hastalıklardan ve kazalardan korumalarına yönelik eğitim verilmelidir. Özellikle el yıkamanın önemi vurgulanmalıdır. Dışarıdan eve geldiğinde 22 saniye boyunca ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

6 yaşındaki çocuk su içmeyi ve tuvalete gitmeyi unutabilir. Çocukla birlikte olan yetişkin kişinin çocuğa bunları hatırlatması gerekir. 6 yaş çocuğunun aşı cetveli kontrol edilerek yeniden yapılması gereken aşılar yaptırılmalıdır.

Sosyolojik gelişim

6 yaşındaki çocuğun sosyolojik gelişimini desteklemek için aile çeşitli aktiviteler düzenleyebilir. Anne ya da baba çocukla birlikte kitap okuyabilir, tiyatroya gidebilir. Aile ile birlikte yapılan aktiviteler çocuğun sosyolojik gelişimini destekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir