5 Yaş Çocuğunun Sosyal Gelişimi Nasıldır?

5 yaşındaki çocuk sosyal gelişim yönünden sosyal ortamlara daha fazla girmeye ve diğer çocuklarla oynamaya hazırdır. 5 yaşındaki çocuk sırasını bekler, paylaşır, dramatik oyunlar oynar ama her zaman paylaşmak ve sırasını beklemek istemez.

Çocuk 5 yaşına geldiğinde dramatik ve kurgulu oyunlar oynamaya başlar. Bazı yeni oyunlar keşfedip kendisi kurallar koyar.

Her çocukta olduğu gibi 5 yaşındaki çocukta da korkular vardır. Bazen bu korkular hayatının ön planında yer alabilir. Ebeveynlerin korkular konusunda çocuğa destek olması gerekir.

5 yaşındaki çocuk kendi motor hareketlerini test edebilir. Bu hareketlerin gelişmesi için çaba gösterebilir ama henüz yarışmaya hazır değildir. 5 yaşındaki çocuklar motor yetenek gerektiren yarışmalara sokulmamalıdır.

Ayıp ve küfürlü kelimeler 4 yaşında olduğu gibi 5 yaşında da çocuğun çok ilgisini çeker. Ayıp ve küfürlü kelimeleri kullanarak etraftaki insanların dikkatini çekmeye çalışır.

5 yaş çocuğu artık etraftaki insanların duygu ve düşüncelerine daha fazla önem verir. Kendi davranışlarını ve kendi yaşantısını başkalarının duygu ve düşüncelerini de göz önünde bulundurarak ayarlamaya başlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir