5 Yaş Çocuğunda TV İzleme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

5 yaş çocuğu televizyon izlemeyi talep edebilir. Zamanının büyük bir bölümünü televizyon önünde geçirmek isteyebilir. Fakat bu kesinlikle kısıtlanmalıdır. Kabaca bir zaman vermek gerekirse okul günlerinde 45 dakika, okul olmayan günlerde de maksimum 2 saat ile televizyonun kısıtlanması gerekir. Bu süre mutlaka gün içinde planlanmalı ve ayrı ayrı kullanılmalıdır.

Çocukla birlikte seyredeceğiniz programlar önceden planlanmalı, saatleri belirlenmeli ve program bitiminde mutlaka TV kapatılmalı ve bu alışkanlık geliştirilmelidir. Evde birinin seyrettiği bir şey yoksa televizyonun kapatılması gerektiği çocuk yaşlarında onun beynine kazınmalıdır.

Çocukların kontrolsüz televizyon seyretmesi veya bununla bağlantılı olarak bilgisayar kullanmaları, zaman içerisinde obeziteye, davranış bozukluklarına, uyku bozukluklarına ve akademik performans düşüklüğüne yol açar.

Televizyonun anne ve babanın kontrolünde olmasını sağlamak için çocukların odasında televizyon ve bilgisayar bulundurulmamalıdır. Ev halkı ortak bir televizyon kullanmaya gayret etmelidir. Bu da televizyon saatlerini herkes için bir miktar kısıtlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir