5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaşındaki çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişim, sosyal becerilerin gelişimi daha fark edilebilir hale gelir. Bu anlamda 5 yaşında çocuk artık pek çok şeyi kendi başına yapabilir hale gelmiştir. Buna ek olarak son derece enerjik, neşeli ve coşkuludur.

5 yaşındaki bir çocuk artık kendi başına giyinebilir, çatal ve bıçağı rahatça kullanabilir. Buna ek olarak seksek oynama, ip atlama tek ayak üzerinde zıplama gibi hareketleri yapabilir. Bir nesnenin üzerinden atlama gibi fiziksel becerileri gelişmiştir. 5 yaşındaki çocukların sağ-sol seçimi de belli olmuştur. Buna bağlı olarak makası düz çizgi üzerinde düzgün bir şekilde kullanarak kesebilir, resim yapabilir. 5 yaşındaki çocuklar adres ve telefon numaralarını hatırlayabilir, nesneleri belli gruplar halinde ayırabilir. Artık kendi başına proje yapabilecek bir yaşa gelmiştir.

5 yaşındaki bir çocuk soyut kavramları da anlayabilir hale gelmiştir. Örneğin dün, bugün, yarın gibi kavramları daha iyi anlayabilir, dikkati daha iyidir ve bu sayede daha uzun süre konsantre olabilir, nesneleri belli gruplar halinde ayrılabilir ve küçükten büyüğe nesneleri dizebilir.

5 yaşındaki bir çocuk artık olaylarda sebep-sonuç üzerinde durmaya başlar, hikayeler anlatabilir yaşa gelmiştir. Bu yaştaki bir çocuk ortalama 13000 kelimeyi anlayabilir bir yaşa gelmiştir ve bir cümlede 5-8 kelime kullanabilir. Bu anlamda hikaye anlatımı da gelişmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir