4 Yaş Çocuğunda Ne Tür Sağlık Sorunları Gözlenebilir?

4 yaş, çocuğun son derece hareketli olduğu bir dönemdir. Çocuk gününün büyük bir kısmını hoplayarak, zıplayarak, koşarak ve oyun oynayarak geçirir. Bu hareketliliğe bağlı olarak birtakım kazalar meydana gelebilir. Çocukta yara, bere ya da kırık gibi durumlar görülebilir. Bu yüzden aktiviteleri sırasında 4 yaşındaki çocuğa dikkat etmek gerekir.

Okul öncesi eğitim kurumlarına giden 4 yaşındaki çocuk üst solunum yolu enfeksiyonu ya da toplumsal kaynaklı virütik enfeksiyonlara kolayca yakalanabilir. 4 yaşındaki çocuk bütün kışı ateş, burun akıntısı, öksürük veya ishalle geçirebilir. Bu normal karşılanması gereken bir durumdur. Çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişebilmesi için böyle bir dönemden geçmeleri gerekir. Okul öncesi kurumlara gitmeyen çocuklar aynı dönemi 1. sınıfa başladıklarında geçirirler.

4 yaşındaki çocuğun hastalıklara karşı bağışıklık kazanması için dengeli beslenmesi ve düzenli uyuması gerekir. 4 yaş çocuğunun gece ortalama 10 – 12 saat uyuması gerekir. Çocuğun uyku ve beslenme saatlerinin düzenli olması gerekir. Çocuk günlük vitamin ihtiyacını doğal meyve ve sebzelerden karşılamalıdır.

Çok sık hastalanan çocuklara doktor tarafından gerekli görülürse grip aşısı yapılabilir ve bazı bitkisel destekleyiciler kullanılabilir. 4 yaş çocuğunun diş ve göz kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir