3 yaşındaki çocuğuma hala bez bağlıyorum

Tuvalet eğitimi yaşı sfinkter kontrolünün sağlanmaya başladığı 16. aydan başlayıp 5 yaşına kadar verilebilir. Tuvalet alışkanlığına başlanması için belirli bir yaş yoktur ancak genel olarak bakıldığında 3 yaşındaki çocuk tuvalet alışkanlığı edinmek için hazır durumdadır.

Anne 3 yaşındaki çocuğunun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünüyorsa birkaç hafta konunun üzerinde durarak çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırabilir.

3 yaşındaki çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğunun sinyallerini veriyor fakat eğitime karşı çıkıyorsa bu ebeveyn tarafından normal karşılanmalı. Böyle bir durumda tuvalet alışkanlığı çocuğa anlatılmalı ve çocuk bu duruma yavaş yavaş hazırlanmalıdır.

Tuvalet eğitimi ile ilgili anne, çocuktan ısrarla olumsuz tepki alıyorsa eğitime bir süre ara verilmesinde fayda vardır.

3 yaşındaki çocuğun bezden rahatsız olduğunu ifade etmesi ve tuvaletini yaptıktan sonra yaptığını ebevynine söylemesi çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair verdiği sinyallerdir. Bu sinyallerden hiçbiri yoksa ya da çocukta tuvaletle ilgili hiçbir farkındalık yoksa çocukta bu konuda bir sorun olduğu düşünülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir