3 yaşındaki çocuğum uyumuyor, ne yapmalıyım?

3 yaşındaki çocuk çok hareketlidir. Sürekli oyun oynamak ister. 3 yaşındaki çocuk uykuyu kendine vakit kaybı olarak görür. 3 yaşındaki bir çocuğun günde yaklaşık 10 – 13 saat uyuması gerekir.

Akşam uyku vakti geldiğinde 3 yaşındaki bir çocuğu uykuya götürmek çok zor olabilir. Bazen gece uyanabilirler ve geri uyumak istemeyebilirler.

Çocukların uyumak istememelerinin en büyük sebebi oyun oynama istekleridir. Ancak bu yaşlardaki çocukların korkuları olduğu da unutulmamalıdır. Çocuk karanlıktan ya da canavarlardan korktuğu için uyumak istemeyebilir.

3 yaşındaki çocuk yalnız uyumamak konusunda çok direnç gösteriyorsa çocuğun odasında anne veya baba için yatacak bir yer ayarlanabilir. Anne ve babanın odasında da çocuk için yatacak bir yer ayarlanabilir. Çocuk uykuya dalana kadar yanında zaman geçirilebilir. Masal ya da kitap okunarak çocuğun uyumasına yardımcı olunabilir.

Çocuk gece uykuya daldıktan sonra uyanıp annesinin yanına gidebilir ya da annesini çağırabilir. Böyle bir durumda çocuğa güven verecek şeyler söylenmelidir. Uyumamak için direniyorsa anne ve babanın odasında çocuk için hazırlanan yerde yatabilir fakat uyanmadan yatağına götürülmesi gerekir.

Bazı çocuklar uyurken gece lambasına, bazı çocuklar da kapının açık kalmasına ihtiyaç duyarlar.

3 yaştan sonra çocuğun kendi odasında ve kendi yatağında yatması daha iyidir ama bu ebeveynlerin seçimine bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir