3 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları..

3 yaşa kadar genellikle ev ortamında korumacı bir şekilde büyütülen çocuk 3 yaşından sonra kreşe başlayabilir ve daha kalabalık olan ortamlara girebilir. Buna bağlı olarak 3 yaş çocuğunda en sık görülen sağlık problemleri toplum kaynaklı dediğimiz üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

3. yaşından sonra çocukta yıllık hastalık sayısı birdenbire artar. Çocukta ateşlenmeler ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili belirtiler daha sık görülmeye başlanır. Sosyal ortamlara giren çocuk için normal bir durumdur bu.

3 yaş çocuğu çok hareketlidir. Koşmayı, tırmanmayı ve zıplamayı çok sever. Çocuklar bu yaşlarda çok hareketli olduğundan sıkça ev kazaları ya da oyun parkı kazaları yaşanabilir. Ancak 3 yaşındaki bir çocuk 2 yaşındaki bir çocuğa göre tehlikelerin daha farkındadır ama yine de bu kazaların önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Uzmanlar 3 yaşındaki çocuklar için göz muayenesini önerirler. 3 yaşındaki çocuğun dişlerini fırçalaması çok önemlidir. Dişlerini kendi kendine fırçalayabilir. Çocuk bu yaşta şeker ve çikolata gibi çürüğe neden olan gıdaları çok fazla tüketir. Diş fırçalamamaya bağlı olarak diş çürükleri görülebilir. Çocuğun diş konusunda problemleri varsa çocuk diş hekimine götürülmelidir.

3 yaşındaki çocukta sosyal sorunlar olup olmadığı daha rahat fark edilir. O yaşa kadar genelde evde vakit geçiren çocuk toplu ortamlara girmeye başladığında ebeveynler çocuğun sosyal gelişimini daha rahat kontrol edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir