Çocuklarda Sporun Önemi

ÇOCUKLARDA SPORUN ÖNEMİ

Spor büyümeye,gelişmeye katkıda bulunur. Fiziksel yeteneklerin gelişimini sağlar. Kişisel ve sosyal gelişime katkı sağlar. Kendine güveni geliştirir. Yaratıcı doğal yetenekleri geliştirmeye yardımcı olur. Vücudun hareket kabiliyetini artırır. Aktif bir yaşam tarzı oluşturur.

Yaşlara göre spor:

1. grup 5 yaş altı:Atma,tutma,spora özgü tekrarlar,folklor ve dans aktiveleri,esneklik çalışmaları kız ve erkekler için ayrı ayrı organizasyonlar yapılmalıdır.Takım stratejileri içeren kuralları ve teknikleri öğrenmeye dönük aktiviteler uygundur.

2. grup 6-7 yaş:Koşma,tırmanma,yüzme(sık aralarla dinlenmeli)Değişik,büyüklükte toplarla kısa mesafe ve düşük hızda atma,yakalama,ayakta vurma.Denge ve çabukluk çalışmaları Basit kuralları olan oyunlar,şarkı söyleme oyunları,yaratıcı danslar.Bu dönemde bireysel aktivitelere daha çok önem verilmelir.Tırmanma vb. aktivitelerle yetenekleri test edilmedir.Hareketlerinden övgü ile söz edilmeli paylaşma kazanma ve kaybetmenin olabilirliği anlatılmalıdır.

3. grup 8-9 yaş arası:Koşma tırmanma,folklor,ritmik dans, mücadeleci top oyunları ,disiplin ve ceza sistemi üzerinde durulmalıdır.

4. grup 10-12 yaş:Enerji ve güç gerektiren aktiviteler,esneklik çalışmaları,kişisel ve takım sporlarında kız ve erkekler için ayrı ayrı yarışma organizasyonları yapılmalı

Yoğun atma ,tutma vb.spora özgü tekrarlar.Takım stratejileri içeren kurallar ve teknikler öğrenmeye yönelik aktiviteler Çocuk ailesinin ve okul yardımıyla sporu tanıdıktan,sevdikten ve sporu bir yaşam tarzı olarak görmeye başladıktan sonra ilgi ve yeteneği doğrultusunda daha bilinçli bir şekilde spora yönlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir