Çocuk ve Oyuncak

ÇOCUK VE OYUNCAK

Çocuk için oyun çok ciddi bir iştir.Oyuna dalmış bir çocuğu izlediğinizde son derece ciddi bir işle ilgilendiğini anlayabilirsiniz.Oyun çocuğun yaratıcılığını geliştirir,ince ve kaba motor gelişimine destek olur.,duygusal zekasının gelişimine katkıda bulunur.Oyun için bir araç olan oyuncakların seçimi de önem taşır. Oyuncak seçiminde ilk başta dikkat edilecek nokta oyuncak yapımında kullanılan materyalin güvenilir olmasıdır. Toksik boyaların bile kullanılabildiği bu sektörde çocuğa ne verdiğiniz çok önemlidir,Bu nedenle üreticisi belli ,materyal içeriğini ürün bilgisinde belirten firmaların oyuncakları seçilmelidir.

İlk aylarda bebeğin ilk oyuncağı kendi bedenidir.İlk 2 ayda bebeklerin başına hafifçe dokunulması ve annesinin sesi bebeği teşvik eder.5 aylık olana kadar bebekler ellerini,parmaklarını birbirine değecek şekilde birbirine yaklaştırır,onları inceler.Beş aylık elini,6 aylıkken ayağını ağzına götürür.ilk 5 ayda bebek erişebileceği mesafedeki renkli objeye uzanmayı öğrenir.İlk aylarda görsel ve işitsel duyulara yönelen hareketli oyuncaklar çocuğun dikkatini çeker ve onu neşelendirir.Bebek yeni ve dikkat çekici her şeye bakmak,dokunmak ve izlemek ister.Bu durum onu hem eğlendirir,hemde öğrenmesine katkıda bulunur.Yatağın üzerine asılabilen dönenceler,canlı renkleri olan eşyalar,rahatça tutulabilen,müzik kutuları,renkli halkalar,kumaştan ve plastikten yapılmış kucaklanabilen bebekler tercih edilebilir.

4-6 ay

Dördüncü aydan itibaren elle tutabileceği oyuncaklar örneğin basit çıngıraklar kullanılabilir. Görüş alanı içine girebilen değişik sesli ve renkli oyuncaklar ilgisini çekecektir.

6-7 aylık

Bebekler 6 aylık olduklarında özellikle yukarıya atılan renkli nesnelere ilgi gösterirler.Küçük nesnelerin yuvarlanışını 3 metreye kadar izleyebilirler.7. aydan itibaren genellikle oturmaya başlayan bebek uzanabildiği her şeyi yakalamak ve yakaladığı her şeyi ağzına götürmek ister. Bu nedenle çevrelerine ilgilerini çekecek ve zarar vermeyecek oyuncaklar ve nesneler koymak gerekir. Oyuncakları kavramayı öğrendikten sonra halkaları elden ele geçirebilir. Değişik sesler duymaktan ve saklanma oyunlardan hoşlanırlar.

8-10 aylık

Bu aylarda çocuklar her şeyi dokunarak,tadarak ve koklayarak tanımaya çalışırlar.Birbirine vurarak ses çıkarma yere atma veya üst üste koymaya çalışmak gibi faaliyetleri yapabilecekleri oyuncaklar,nesneleri tanımalarına ve kavram geliştirmeye başlamalarına yardım ederler.Bu aylarda bebekler de kelime benzeri seslerle sizlerle iletişim kurabilirler.Gözlerinize bakıp gülebilir,bu aylarda bebeğe tel sarar tarzı şarkılı ve el hareketli oyunlar öğretebilir ,birlikte tempo tutabilirsiniz.

10-12 aylık

Bebek 10 aylık olduğunda yerden ve erişebileceği uzaklıktaki bir eşyadan destek olarak yerden kalkar ve eşyaya tutunarak sıralar.Bu aylarda yürüme arabaları alabilir veya bebeğin kendi pusetini bu amaçla kullanabilirsiniz.Daha önceleri yere düşen yada gözünün önünden kaybolan oyuncağı gözleri ile takip etmeyen bebek 10 aylıkken gözünün önünden kaybolan oyuncağı “nereye gitti” derecesine izlemeye başlar.

Artık görme alanı dışında olan bir dünyanın varlığını kavramıştır.ve görmese de nesnelerin devam edebileceğini fark etmektedir.Bu aylarda buna yönelik saklama,bulma,düşürme,alma oyunları oynayabilir.

11 aylık bir bebek tay durabilir. Seslendiğiniz zaman bakar.İstediği nesneleri işaret parmağı ile gösterebilir.

12 aylık bir bebek elinden tutularak yalpayarak da olsa yüreyebilir. 10-12 ay arasında bebekler birbirine vurarak ses çıkarabilecekleri,üst üste koyabilecekleri veya yere atınca ses çıkarabilecek oyuncakları severler.İpinden çekilince hareket eden tekerlekli oyuncaklar,toplar,basit bebekler,saklambaç evleri içine girilebilecek büyük kutular,küpler,halkalar bu dönemin ideal oyuncaklarıdır

12-18 ay

Bu aylarda çocuklar kendi yaptıkları hareketlere tepki veren oyuncaklara bayılırlar,örneğin bir yerine basılınca birden açılıveren mekanizmalar.Çocuklar bu aylarda artık yürümeye başladıkları için itilen,çekilen ve aynı zamanda ses çıkaran oyuncaklar onlar için çekicidir. Üzerindeki deliklerin içine topları yada figürleri itmeye çalıştıkları setler,trampet,davul gibi basit çalgılar alınabilir.. Müzik aletleri ilgilerini çekebilir. 4-5 parçalı yap- bozlar bu aylardaki bebeklerin zihinsel gelişimine katkıda bulunurlar.Yırtılmaz,büyük resimli veya sesli hareketli kitaplarda hem çocuğunuza çok şey öğretecek,hem de dil gelişimine katkı sağlayacaktır.

18-24 ay

18.aydan sonra çocuklar keşfetmeye çok açık bir döneme girerler.Farklı boyutlardaki kutulardan, bloklardan yeni şeyler yaratmak hoşlarına gider.Bu dönemde ilgilerini çeken başlıca şeyler arasında mutfak eşyaları,toplar,bebekler,arabalar vardır. Bu dönem çocukların bir şeyi başka şeymiş gibi hayal ederek oyun oynadıkları çağlardır. Örneğin bir tahta parçasını at gibi kullanabilir. Eline geçirdiği bir çemberi araba direksiyonu yerine koyabilir.Bu oyunlar çocuğun hayal gücünü artırır,sosyal hayata geçisini kolaylaştırır.Bu dönemde erkek çocuklar için marangoz oyuncakları,kız çocuklar için evcilik setleri (oyuncak,ütü,çamaşır makinesi çay takımı )her iki cins için doktorculuk setleri,bez evler,çadırlar çocukların oyununa hareket ve yaratıcılık katacak oyuncaklarıdır. Parmak kuklaları,oyuncak hayvanlar,tekrar eden sözlerden oluşan ritmik çocuk müzik CD’leri ,su havuzu ve oyuncakları,bebekler,basit bol resimli hikaye kitapları çocuğunuz için alabileceğiniz ideal oyuncaklardır.

2 yaş

2 yaşında bütünü parçalara ayırmak,kutuyu doldurup boşaltmak,kule ve köprü yapmak bu yaş grubunun çok ilgisini çeker.Yine ev eşyaları,marangoz ve evcilik takımları gibi oyuncaklar onlar için çok kıymetlidir.

3 yaş

Üç tekerlekli bisiklet en çok sevilen oyuncak iken tahta bloklar ve büyük parçalardan oluşan plastik ürünlerle (lego tarzı)oynamak ilgilerini çeker.Erkek çocuk için arabalar ve top,kızlar için bebekler cazibesini korur.

3 yaşından sonra

Üç tekerlekli bisiklet en çok sevilen oyuncak iken tahta bloklar büyük parçalardan oluşan plastik ürünler (lego tarzı)oynamak onlara cazip gelmeye başlar.Kumda kova,kürekle oynamak,oyun hamuruyla oynamak ilgilerini çeker..Erkek çocuk için arabalar ve top,kızlar için bebekler cazibesini korur.

3-5 yaş

Evcilik ve okul oyunları,bebekler,yine mutfak,doktor,marangoz setleri,resim ve sayı eleştirme oyunları,kuklalar müzik ve öykü cd’leri faydalı ve ilgi çekicidir.

6-8yaş arasında

Toplumsal gelişim ve işbirliği ile ilgili yakartop,seksek gibi oyunlar,maketler yap boz,parmak boyası kağıt hamuru, suluboya-pastel,boyalar,oyun hamuru gibi oyucaklar yararlı ve çekicidirler.Evcilik ve okul oyunları,bebekler,yine mutfak, doktor,marangoz setleri,resim ve sayı eşleştirme oyunları,kuklalar müzik ve öykü CD’leri faydalı ve ilgi çekicidir

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir