Anne Sütünün Büyüme Üzerine Etkisi

ANNE SÜTÜNÜN BÜYÜME ÜZERİNE ETKİSİ

Anne sütü bebeğin gereksinim duyduğu besin maddelerini uygun miktar ve kalitede içerir.Anne sütü başta gastrointestinal sistem ve solunum sistemi olmak üzere çok sayıda organ sisteminin büyüme ve gelişimini düzenler. Bunu da büyüme faktörleri yardımı ile yapar.Büyüme faktörlerinin konsantrasyonu kolostrumda çok yüksektir.

Prematüre çocuğu olan annelerin sütünde epidermal büyüme faktörü konsantrasyonu daha yüksektir. Anne sütündeki tavrin etanolamin fosfoetanolaminin de büyümeyi düzenleyici etkileri vardır.Yine anne sütünde bulunan interferon hem koruyucu hemde büyümeyi düzenleyen bir faktördür.

Anne sütünün biolojik yapısı bebeğin bebeğin doğum haftasına ,bebeğin ilerleyen aylarına göre değişir. Böylece büyüyen bebeğin gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayan dinamik bir besindir diyebiliriz. İlk 6 ay en donanımlı besin olan anne sütü ile beslenirken aynı zamanda anne ile yakın ten teması içinde olduğundan duygusal olarak da büyüme yönünde pozitif etkilenir.

Ancak 6.aydan sonra anne sütü başta Cvit, Çinko, Demir olmak üzere bebeğin gereksinimlerini tam olarak karşılayamaz.Bu nedenle ek gıdalara geçilir.Ek gıdalar bebeğin gereksinim duyduğu besinleri en iyi şekilde karşılayacak şekilde düzenlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir