6 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destek...

Aileler dikkat edecekleri birkaç nokta ile 6 yaşındaki çocuklarının fiziksel ve sosyolojik gelişimini destekleyebilirler.

Fiziksel gelişim

6 yaşındaki çocuk takım sporları ve grup aktiviteleri yapmaya hazırdır. Aile bu yaştaki çocuğunu takım sporlarına teşvik edebilir. Böylece çocuğun fiziksel gelişimi desteklenmiş olur.

6 yaş çocuğunun gelişimi için beslenme ve uyku çok önemlidir. Çocuğun günlük beslenmesinde 3 porsiyon meyve ve sebze olmalıdır. Çocuğun bu gıdalarla alacağı C vitamini çocukta her türlü enfeksiyona karşı direnç oluşturur. Eğer çocuk bu gıdaları yemiyorsa C vitamini takviyesi de yapılabilir.

Çocuğun günlük yemek düzeninde Omega-3 içeren yumurta, balık ve ceviz gibi gıdalar bulunmalıdır. Çocuk gün içinde yeterli Omega-3 almıyorsa dışarıdan Omega-3 takviyesi yapılabilir.

6 yaş çocuklarına kendilerini hastalıklardan ve kazalardan korumalarına yönelik eğitim verilmelidir. Özellikle el yıkamanın önemi vurgulanmalıdır. Dışarıdan eve geldiğinde 22 saniye boyunca ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

6 yaşındaki çocuk su içmeyi ve tuvalete gitmeyi unutabilir. Çocukla birlikte olan yetişkin kişinin çocuğa bunları hatırlatması gerekir. 6 yaş çocuğunun aşı cetveli kontrol edilerek yeniden yapılması gereken aşılar yaptırılmalıdır.

Sosyolojik gelişim

6 yaşındaki çocuğun sosyolojik gelişimini desteklemek için aile çeşitli aktiviteler düzenleyebilir. Anne ya da baba çocukla birlikte kitap okuyabilir, tiyatroya gidebilir. Aile ile birlikte yapılan aktiviteler çocuğun sosyolojik gelişimini destekler.